ام اس

مولتیپل اسکلروزیس (MS)

ام اس، یک بیماری التهابی غیر قابل پیش بینی است که اغلب، بیماری ناتوانی در سیستم عصبی مرکزی است که جریان اطلاعات در داخل مغز و یا بین مغز و بدن مختل می شود و شایع ترین علت ناتوانی عصبی در جوانان به شمار می رود. این بیماری مختص اعصاب مرکزی بوده ( مغز و نخاع ) و سبب ایجاد پلاکهای متعددی در مغز می شود که در نتیجه آن، انتشار جریان اطلاعاتی در رشته های عصبی مختل می شود و ممکن است حرکات فرد را دچار اختلال کند.

درمان بیماری

نام دارو : دانلوین® (فینگولیمود)

دسته داروییتعدیل‌کننده سیستم ایمنی، عامل درمانی مولتیپل اسکلروزیس (MS)

مولتیپل اسکلروزیس (MS)

در این نوع بیماری التهابی غلاف‌های میلین سلول‌های عصبی، در مغز و نخاع آسیب می‌بینند. این آسیب دیدگی در توانایی بخش‌هایی از سیستم عصبی که مسئول ارتباط هستند می‌تواند اختلال ایجاد می‌کند و باعث به وجود آمدنِ علائم و نشانه‌های جسمی شود. ام‌اس به چند شکل ظاهر می‌شود و علائم جدید آن یا به صورت عودِ مرحله‌ای یا در طول زمان اتفاق می‌افتد. اگرچه علت بیماری مشخص نیست اما مکانیزم اصلی آن آسیب دیدن توسط سیستم ایمنی بدن و یا اختلال در سلول‌های تولیدکننده غلاف میلین است. از جمله دلایلی که موجب آسیب می شوند میتوان به عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی اشاره کرد . معمولا ام‌اس بر اساس نشانه‌ها و علائم و نتایج آزمایش‌های پزشکی تشخیص داده می‌شود.

معیارهای تشخیصی برای MS در سیر بالینی بیماری های پشتیبانی شده، توسط ارزیابی آزمایشگاهی پاراکلینیکی و تظاهرات توسط تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) از طریق انتشار ضایعات در فضا و زمان قابل بیان می باشد.

علائم و نشانه های ام اس بسیار متفاوت بوده که به شدت و محل آسیب بستگی دارد. برخی از افراد مبتلا ممکن است توانایی راه رفتن بهصورت مستقل را ازدستداده، درحالیکه عدهای دیگر از افراد مبتلا به این بیماری، دوره های طولانی را بدون تجربه هیچ علائمی پشت سر میگذارند.

ازجمله این علائم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بیحسی یا ضعف در دست ها، پاها و تنه (معمولاً در یک طرف بدن به وجود می آید)
  • کاهش قدرت بینایی به صورت جزئی یا کلی (معمولاً در یک چشم)
  • خواب رفتگی یا درد در قسمتهایی از بدن
  • عدم تعادل در راه رفتن
  • اختلال کلامی
  • خستگی مفرط