داروی جدید ایرانی ها؛ «سوفیرا» هپاتیت C را ریشه کن می کند

به گزارش خبرآنلاین؛ نمایی از دارو سوفیرا با حضور مسایمو کلمبو پروفسور بیماری های دستگاه گوارش در میلان، سید موید علویان رئیس شبکه هپاتیت ایران، رضویان مدیر شرکت دکتر عبیدی و بسیاری از پزشکان کشور برگزار شد.

وضعیت هپاتیت در ایران

علویان در رابطه با تاریخ روش های مختلف درمان هپاتیت سی در ایران گفت: پس از اینکه هپاتیت سی شناخته شد، از آن زمان برای درمان از اینترون ها استفاده کردیم. عوارض شدیدی داشت و تا ۲۰ درصد تاثیر می کرد. پس از مدتی آمریکا ما را تحریم کرد، از اروپا روفروم گرفتیم و به بیمار ها دادیم، اثر بخشی آن ۳۵ درصد بود پس از آن اروپایی ها هم ما را تحریم کردند.

او در ادامه گفت: پس از آن ما از کوبایی ها کمک گرفتیم دارو آنها عوارض بسیار شدیدی داشت سپس ایرانی ها دارویی ساختند که عوارضش کمتر بود اما باز هم تاثیر گذاری آن ۳۰ تا ۳۵ درصد بود.

رئیس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به دارو های شکست خورده دیگر در رابطه با دارویی که امروز از آن رونمایی می شد عنوان گرد: بالاخره سوفوسبوویر یا همان «سوفیرا» از جعبه تاریخی بیرون آمد. اکنون ستون فقرات همه درمان های سوفوسبوویر است.

او سپس ابراز امیدواری کرد که به کمک سازمان های دیگر به بیمار یابی و درمان بیشتر در سرار کشور کمک شود.

رئیس شبکه هپاتیت ایران در باره وضعیت کنونی هپاتیت کشور گفت: سال گذشته ۴۵۰۰ بیمار را درمان کردیم، برنامه داریم امسال ۷ هزار نفر، سال بعد ۱۰ هزار نفر و دو سال دیگر ۲۰ هزار تقر را درمان کنیم.

علویان در رابطه با وضعیت هپاتیت ایران در متطقه هم گفت: ما در زمینه تشخیص هپاتیت سی در منطقه اول هستیم.
او همچنین گفت که امیدوار است در سال ۱۴۱۰ هپاتیت سی در ایران ریشه کن شود.

درباره دارو سوفیرا

اما سوفیرا چه ویژگی هایی دارد ؟

* سوفیرا که به شکل قرص خوراکی تولید شده است، به عنوان درمان قطعی بیماری هپاتیت سی برای بیشتر بیمار ها شناخته می شود.

*این دارو عوارض جانبی خاص و شایعی ندارد و در پیشگیری از عوارض بلند مدت هپاتیت سی و همچنین پیشگیری از انتقال بیماری به فرد دیگر بسیار موثر است.

* مصرف این دارو، بر خلاف درمان های قبلی باعث درمان بیماری و عدم بازگشت آن می شود؛ در نتیجه این بیماری در طول ۲۰ یا ۳۰ سال منجر به ریشه کنی این بیماری از جامعه می شود

*احتمال درمان بیماری ظرف ۳ تا ۶ ماه با استفاده این دارو، حدود ۹۰ درصد است.

گفتنی است این دارو از شهریور ماه عرضه می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *