هپاتیت C

کبد

کبد یکی از پیچیده‌ترین و مهم‌ترین اندام‌ها در بدن انسان می‌باشد که‌ وزنی حدود ١۵٠٠ گرم دارد. از نظر موقعیت در بدن، سمت راست و بالا در حفره‌ی شکمی، بالای معده و کلیه سمت راست و زیر دیافراگم قرار دارد. بزرگ‌ترین غده‌ی بدن محسوب می‌شود و در متابولیسم و ترشح زنوبیوتیک‌ها و کلیرانس، نقش مرکزی را بر عهده دارد که همین امر این اندام را مستعد اثرات سمی مواد می‌کند.
دو نوع سلول عمده کبد را در بر گرفته‌اند: سلول‌های پارانشیمی و سلول‌های غیر پارانشیمی. ۸۰% حجم کبد توسط سلول‌های پارانشیمی اشغال شده که هپاتوسیت نیز نامیده می‌شوند. کبد طیف وسیعی از عملکردها از جمله جذب، متابولیسم، کونژوگاسیون و دفع بسیاری از مواد اندوژن و مواد خارجی را بر عهده دارد و به عنوان آزمایشگاه بدن شناخته می‌شود.

هپاتیت
هپاتیت التهاب کبد را با حضور سلول‌های التهابی در بافت کبد همراه دارد. این بیماری گاهی خود محدود شونده است ولی گاهی منجر به بروز سیروز پیشرفته می شود. هپاتیت عمدتاً با علائمی همچون کسالت، بی اشتهایی و یرقان همراه است. این بیماری کبدی، اگر کمتر از شش ماه طول بکشد هپاتیت حاد و اگر بیشتر از این زمان طول بکشد هپاتیت مزمن نامیده می شود. از جمله علل بروز هپاتیت میتوان به ویروس ها ، سموم، عفونت ها و بیماری های خود ایمنی اشاره کرد .
هپاتیت حاد: علائم اولیه این نوع از هپاتیت همانند علائم سرماخوردگی می باشد و علائمی هم‌چون خستگی و کسالت، درد مفاصل و ماهیچه ها، تهوع و استفراغ، ناراحتی های شکمی و بی اشتهایی را در پی دارد.
هپاتیت مزمن: در این حالت ممکن است علائمی مشاهده نگردد و عمدتا از طریق تست های خونی قابل شناسایی می باشد. در این حالت بروز یرقان نشان دهنده ی آسیب جدی به کبد خواهد بود و در تست‌های فیزیکی بزرگ شدن کبد دیده می شود.
هپاتیت بر اساس عامل ایجاد کننده به دو دسته عمده‌ی، غیر عفونی و عفونی تقسیم می شود .
هپاتیت غیر عفونی ناشی از عواملی همچون الکل، مواد شیمیایی و سموم و چاقی می باشد که قابلیت انتقال به سایر افراد را ندارد.
در هپاتیت عفونی ویروس هایی همچون هپاتیت ویروس A,B,C,D,E عامل ایجاد می باشند.

هپاتیت C

بیماری هپاتیت سی توسط ویروس هپاتیت سی ایجاد می گردد. این ویروس پس از تماس پوست فرد با خون بیمار مبتلا به هپاتیت سی، وارد بدن می شود. هپاتیت سی از خون یک فرد به فرد دیگر منتقل می شود ولی از طریق بغل کردن، روبوسی کردن، سرفه و عطسه منتقل نمی شود.
راه های عمده انتقال :
• تماس پوست با خون آلوده
• استفاده از وسایل مشترک آلوده
• رابطه جنسی محافظت نشده
شایع ترین راه انتقال هپاتیت سی راه تزریقی است که بیش از ۵٠٪ موارد انتقال را شامل می شود.
چشم انداز درمان هپاتیت سی در سال ٢٠١١ پس از معرفی مهارکننده پروتئازHCV بسیار موثر بود. اولین گام مهم در جهت بهبود سلامت برای افراد مبتلا ، مراقبت و توجه به رژیم درمانی مطلوب با توجه به شرایط خاص بیمار است. امروزه با توجه به کشف داروهای جدید و موثر در درمان هپاتیت سی می توان به ریشه کنی این بیماری امیدوار بود.